Witajcie!
Dziś słówko o tym, jak niezbędne jest znalezienie balansu w naszej codzienności. Tak jak praca jest ważna w naszym życiu, tak i relaks i odpoczynek są bardzo istotne. Każdy w inny sposób znajduje równowagę. Najprostszy jest spokojny oddech, najbardziej regenerujący- sen.
W trakcie relaksu zmniejsza się nam napięcie mięśni i następuje aktywizacja przywspółczulnej części układu nerwowego. Układ sympatyczny się wycisza. Serce zaczyna nam pracować wolniej, obniża się ciśnienie krwi, uspokaja oddech, rozluźnia całe ciało.
Nasze dzieci są przebodźcowane, potrzebują zatrzymania i spokoju. Pokazujmy im zatem techniki relaksacyjne, być może niektóre z nich się spodobają. Warto je stosować, bo oprócz wspomnianych zalet obniżają lęk i niepokój, pomagają się wyciszyć i uspokoić, wspomagają koncentrację.
Szybkie rezultaty błogiego stanu możemy osiągnąć, stosując jedną z technik, jaką są ćwiczenia oddechowe. Aby zachęcić dzieci do ich wykonywania, możemy wykorzystać krótkie ćwiczenia w formie zabawy.
Poniżej mam dla Was kilka propozycji.
RELAKSACJA. CZ.1. ODDECH.
Ćwiczenia oddechowe naśladowcze, które jednocześnie pomogą w rozwijaniu wyobraźni, gdyż większość z nich polega na oddychaniu w określony sposób.
Dziecko może spróbować naśladować chłodzenie gorącej zupy- dmucha w podobny sposób, układając dłonie w kształt miseczki.
Dziecko chucha na zamarzniętą szybę, ogrzewa ja swoim oddechem.
Dziecko rozgrzewa zmarznięte ręce.
Ukierunkowanie strumienia oddechu.
Dziecko porusza lekkie przedmioty poprzez dmuchanie ciągłym strumieniem, dmucha na piórko, małą piłeczkę, wodę z kleksem farby, itp. Ćwiczy przy okazji uważność.
Dmucha na wszystkie palce po kolei.
Ćwiczenie siły i długości wydechu:
Dziecko dmucha na dany przedmiot, np. próbuje zgasić palącą się świecę z różnych odległości, wprowadza w drganie płomień, lekko dmuchając.
Ćwiczenia dźwiękowe:
Dziecko naśladuje odgłosy: wiatru, lokomotywy, motoru, szumu liści, warkotu silnika.
Dziecko wymawia samogłoski na długim wydechu, ciągu samogłoskowego na jednym wydechu, sylab na długim wydechu.
Wstrzymywanie oddechu:
Zabawa w zastygniecie - dziecko oddycha i porusza się lub wstrzymuje oddech i przestaje się poruszać na nasz znak. Można wspomóc się cichą muzyką.
Zabawa w dyrygenta oddechu - pokazujemy dziecku, kiedy ma zrobić wdech, a kiedy ma wstrzymać oddech lub zrobić wydech.
Zapraszam, zaglądajcie do słonika:)