Umów się na wizytę

Kategorie wpisów

Najnowsze wpisy

Zadania terapeutyczne

20 marca 2021

Praca terapeutyczna

U wielu dzieci w wieku szkolnym można zaobserwować problemy w nauce. Obejmują one przetwarzanie informacji zmysłowych oraz trudności w koordynacji ruchowej. Mają one wpływ na funkcjonowanie dzieci w środowisku przedszkolnym i szkolnym. 

Tego typu problemy rozwojowe powodują duże trudności w uczeniu się i przeżywaniu emocji, zakłócają stosunki społeczne. Niektóre zadania, łatwe do wykonania dla innych dzieci, będą sprawiać im trudność. Jedną z przyczyn jest pojawienia się u nich nieefektywnego wzorca ruchowego. 

Zaraz po urodzeniu dziecko nieświadomie reaguje i wykonuje szereg czynności. Te odruchy nazywane wczesnodziecięcymi zapewniają ochronę i bezpieczeństwo noworodkowi. Wpływają na dalsze kształtowanie się świadomego ruchu. Mózg uczy się wzorców ruchu w odpowiedniej kolejności i wykorzystuje je do osiągnięcia kolejnych etapów rozwoju. 

Każdy ruch, podnoszenie główki, obracanie się z brzuszka na plecy, omijanie, powtarzanie pozwala na stworzenie przestrzennego układu odniesienia. Bardzo istotne w rozwoju okazuje się być „raczkowanie”. Dzieci w tej fazie trenują wiele funkcji mózgu. Powstają liczne wzorce ruchowe. 

Wraz z dojrzewaniem układu nerwowego odruchy wczesnodziecięce zmieniają się w określone ruchy i stopniowo zanikają. Ważne jest, aby odruchy się pojawiły w odpowiednim dla siebie czasie i spełniły swoja rolę, a następnie powinny wygasnąć. 

Zdarza się, że te odruchy nie zanikły i nadal są aktywne w czasie dalszego rozwoju dziecka. Nie pełnią one już roli ochronnej, a wręcz odwrotnie mogą przeszkadzać w wykonywaniu wielu precyzyjnych ruchów. 

Takiemu dziecku można pomóc przez przeprowadzenie diagnozy zintegrowania odruchów wczesnodziecięcych przez wykwalifikowanego terapeutę w zakresie planowania i prowadzenie terapii sensomotorycznej, który ułoży również plan treningowy dopasowany do potrzeb dziecka. 

Sensomotorykę można stosować u dzieci z trudnościami w nauce pisania, czytania i planowania ruchu, z opóźnionym lub zaburzonym rozwojem mowy, problemami grafomotorycznymi, z niewłaściwą postawą ciała, niezgrabnością, z zaburzeniem percepcji wzrokowej i słuchowej, z zaburzeniem koncentracji, z obniżoną sprawnością manualną. 

Poniższy film przedstawia chłopca toczącego piłeczkę po śladzie leniwej ósemki. Ruch jest planowany i kontrolowany.

 

 

Sklep

Utworzono z pomocą  Loobinoo

Nasze marki

Słonik - gabinet terapii dysleksji

Matura czeka

Słonik -  gabinet terapeutyczny

© Aneta Niewęgłowska