Umów się na wizytę

Kategorie wpisów

Najnowsze wpisy

Zadania terapeutyczne

08 października 2022

Nowa matura to już nie bzdura

Tegoroczni maturzyści mierzą się właśnie z próbną maturą, która pokaże im, czego mogą spodziewać się w maju. Ćwiczą nie tylko zadania w nowej formule, ale i maturalne procedury. W przeciwieństwie do starszych kolegów, mają wciąż niewiele materiałów, które ułatwiłyby przygotowanie się do nowego, trudnego egzaminu w nowej formie. Nic dziwnego, że mają wiele obaw i wątpliwości. Nowa matura  2023 będzie bowiem trudniejsza od dotychczasowej i jeśli kolejna fala pandemii nie pokrzyżuje planów Centralnej Komisji Egzaminacyjnej,  to zostanie ona przeprowadzona zgodnie z planem. A jaki jest ów plan i czym różni się nowa formuła od starej?

Po pierwsze wydłużono czas egzaminu pisemnego. Na rozwiązanie arkusza uczeń będzie miał cztery godziny. Zważywszy, że składa się on z trzech części – to niewiele.

Po drugie – uczeń otrzyma dwa arkusze, które zostaną sprawdzone przez dwóch niezależnych egzaminatorów. W pierwszym z nich znajdą się dwa zadania: Język w użyciu i Test historycznoliteracki. W drugim arkuszu uczniowie zostaną poproszeni o napisanie tekstu argumentacyjnego na wybrany temat.

Część I  - język polski w użyciu - sprawdzi m.in. umiejętności czytania, analizowania i interpretowania tekstów, a także ich wzajemnej korespondencji, wiedzę z gramatyki oraz teorii języka oraz umiejętność tworzenia notatki syntetyzującej.

Część II - test historycznolitracki -  sprawdzi wiedzę z literatury i teorii literatury.

Część III – Tekst argumentacyjny– sprawdzi umiejętność tworzenia wypowiedzi argumentacyjnej. Uczeń sam wybiera formę wypowiedzi spośród: rozprawki, przemówienia, szkicu krytycznego, eseju czy listu otwartego.

To jeszcze nie wszystko! Uczniowie z rocznika 2023 będą musieli przystąpić do egzaminu ustnego, który będzie sprawdzał umiejętność tworzenia wypowiedzi na określony temat, np. wypowiedzi inspirowanej utworem literackim lub jego fragmentem albo innym tekstem kultury, w tym materiałem ikonograficznym, lub jego fragmentem.‎ Typowy zestaw egzaminacyjny będzie się składał  z dwóch zadań.  ‎Pierwsze zadanie będzie dotyczyło jednej z lektur obowiązkowych. Uczeń będzie się mógł z nim zapoznać wcześniej, bo będzie ono pochodziło z tak zwanej puli zadań jawnych. Drugie zadanie będzie dotyczyło zagadnień związanych z literaturą, kulturą, językiem. Zadanie pierwsze będzie zawierało wyłącznie polecenie, natomiast do zadania drugiego będzie dołączony tekst literacki, tekst kultury, w tym tekst ikonograficzny lub jego fragment. To zadanie nie będzie wcześniej publikowane. Każdy maturzysta - po 15-minutowym przygotowaniu – zostanie poproszony o wygłoszenie ‎dwóch wypowiedzi monologowych (trwających łącznie ok. 10 minut), a następnie egzaminatorzy przeprowadzą z nim rozmowę związaną ze swoją wypowiedzią (ok. 5 minut).

Jak widać, nowa matura będzie wyzwaniem nie tylko dla uczniów, ale i nauczycieli. Każdy z nas poszukuje metod i materiałów, które pomogą w przygotowaniu się do tego trudnego egzaminu. Osobiście polecam serię lekturowników dostępnych na stronie www.slonik-terapia.pl  Dlaczego lekturowniki? Po pierwsze pomagają uporządkować wiedzę z lektur i zapamiętać najważniejsze zagadnienia. Po drugie konstrukcja zadań jest podobna do tej z arkuszy maturalnych, więc przy okazji oswajamy się z typami zadań występujących na maturze. Po trzecie, wizualna oprawa lekturowników (piękne ilustracje!), wspomaga uczenie się i zapamiętywanie, bo kojarzymy obraz z treścią. To ważny element w procesie przyswajania wiedzy, bo jeden obraz znaczy więcej niż tysiąc słów. Tak działa nasz mózg, dla którego wszystko, co wizualne, jest lepsze. Lekturowniki są tak przygotowywane, by ułatwić pracę uczniom i nauczycielom, a przede wszystkim, by utrwalić wiedzę na dłużej.

 

Violetta Kalka, nauczycielka języka polskiego w szkole średniej, egzaminator maturalny, autorka arkuszy maturalnych, autorka książki „Elementarz wystąpień publicznych”, coach.

Sklep

Utworzono z pomocą  Loobinoo

Nasze marki

Słonik - gabinet terapii dysleksji

Matura czeka

Słonik -  gabinet terapeutyczny

© Aneta Niewęgłowska