Kategorie wpisów
Najnowsze wpisy
To takie dziwne, nie podoba mi się to, nie zgadzam się z tym, mam inne zdanie…Taka odpowiedź nie zawsze nam dorosłym się podoba. A przecież krytyczne myślenie łączy w sobie zarówno ciekawość świata, elastyczne myślenie, jak i refleksyjność. Jeśli stłumimy nieszablonowe myślenie dziecka, zamkniemy drogę do kreatywności i otwartego umysłu. Stanie się one bierne, niepewne swego zdania i płochliwe. Zdolność do refleksyjnego, pogłębionego i niezależnego myślenia to unikatowa cecha pozwalająca na przemyślenie jakiegoś problemu, ułatwiająca podjęcie trafnej decyzji. Ciekawe świata dziecko zadaje często mnóstwo pytań, analizuje, zbiera wiedzę o życiu, wykorzystuje ją do znalezienia własnej odpowiedzi albo rozwiązania.
Aby rozwinąć u dziecka umiejętność krytycznego myślenia, zaczynamy od wysłuchania dziecka, pozwolenia mu na dokończenie zdania, zostawiamy przestrzeń na odpowiedź lub jej brak w dialogu. Pozwólmy więc dziecku na zwerbalizowanie swoich myśli i uszanujmy je, ponieważ dzięki temu kształtujemy otwartość umysłu dziecka, zaszczepiamy odwagę, samodzielność i niezależność.
Niełatwo iść pod prąd, nie zgodzić się z otoczeniem, mieć inne zdanie. Do tego potrzebna będzie odwaga oraz pewność siebie.
Jako rodzice i nauczyciele cały czas powinniśmy pielęgnować zarówno w sobie jaki dziecku otwartość i ciekawość, chęć zdobywania wiedzy i zrozumienia odmienności. Wszelkie blokady komunikacyjne powinny zostać odsunięte na bok. Taka postawa wyzwala w nas autonomię do samodzielnego myślenia i brania odpowiedzialności za siebie.
Jak zatem wspierać niezależność i umiejętność krytycznego myślenia u dziecka?
Sklep
Utworzono z pomocą Loobinoo
Matura czeka
Słonik - gabinet terapeutyczny
© Aneta Niewęgłowska